Choď na obsah Choď na menu
 


Samsung i780

21. 6. 2008

Základné technické info:

konštrukcia: klasická s QWERTY,
OS: Windows Mobile 6.0 Professional
procesor: Marvell PXA3xx (416-624 MHz),
frekvencie: 900 / 1800 / 1900 MHz + UMTS + HSDPA
rozmery: 116 x 61 x 13 mm
hmotnosť: 120 gramov (zistená: 124 g)
displej: aktívny, dotykový, 65 536 farieb, 320 x 320 b., 46 x 46 mm, uhlopriečka 64 mm, aktívny pohotovostný režim,
fotoaparát: 2 Mpix (1 600 x 1 200 b.), záznam videí (3GPP, 320 x 240 b.),
pamäť: 150 MB + microSD, 128 MB RAM (78 MB pre aplikácie),
správy: SMS, MMS (do 300 kB), e-mail, RSS,
globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA,
lokálny prenos dát: Bluetooth 2.0 + EDR, kábel (vlastný konektor), mass storage (online), Wi-Fi 802.11b/g/e,
hudba: MP3 prehrávač, A2DP,
ostatné: Java, minimalizácia aplikácií, multitasking, WAP 2.0, HTML, Opera videohovor, GPS (Qualcomm),
prehliadač a editor dokumentov,
batéria: AB823450CE, Li-Ion neznámej kapacity,
výdrž: do 7 h hovoru / 400 h pohotovosti,
SAR: ??? W/kg (norma 2 W/kg)

Neobsahuje:

blesk,makro,autofocus,HSUPA,IrDA,FM rádio,aktívny kryt objektívu,3,5mm jack,blogovanie

Testovaná verzia telefónu:

finálna

Recenzia:

Dizajn prístroja nadväzuje na ostatné smartfóny od Samsungu, výrobca sa snažil najmä o tenký aparát s veľkým displejom a plnohodnotnou klávesnicou. Nad displejom je umiestnená farebná dióda indikujúca blikaním neprečítané správy, vybitú batériu a podobne. V hornej stene je ukrytý vypínač, ktorého stlačením zhasnete a znefunkčníte displej. Je to lepšie než blokovanie klávesnice a displeja. Tiež sa tu ukrýva hlavička dotykového pera a v ľavom hornom rohu aj otvor pre pútko. Ľavá bočná stane obsahuje ľahko nahmatateľné tlačidlo pre reguláciu hlasitosti, ovládacie koliesko i780-ke úplne chýba. Pravá stena ukrýva konfigurovateľné tlačidlo fotoaparátu a dva chránené otvory: pre microSD a príslušenstvo. Spodná aj zadná stena sú jednoduché, bez rušivých prvkov. Spracovanie aj použité materiály sú na veľmi vysokej úrovni. Zadná stena je odolná voči poškriabaniu.

Záznam videí je vhodný len na ich prezeranie priamo v telefóne. Ale väčšine používateľov to aj bude stačiť. Windows Media Player ponúka automatické roztiahnutie každého videa hneď po spustení, a ja to aj spokojne používam.

Samsung i780 profily nepodporuje, to i600-ka dokázala. Samsung i780 zase dokáže používať ako zvonenie MP3 skladbu, stačí ju presunúť do zariadenia do zložky My documents. Potom sa objaví aj medzi zvoneniami v nastaveniach upozornení. Opäť ma prekvapilo skutočne podrobné nastavenie upozornení a opakovaní upozornení. Zvuk určujem pre dotyk obrazovky, udalosti, programy... Iné upozornenie s blikaním diódy vo vami určenej dobe môžem nastaviť e-mailu, SMS, hovoru, udalosti v kalendári, vyhľadaniu WiFi siete... Pripomínam bočné tlačidlo, ktorým kedykoľvek určíte hlasitosť upozornení či hovoru.

Telefónny zoznam je veľmi detailný, výborne synchronizovateľný s MS Outlook. Keď stlačím v pohotovostnom stave P-E-T, okamžite sa zobrazí telefónny zoznam a všetci Petrovia v ňom. Keď v pohotovosti zadám 0-9-0-5, mobil podľa počiatočnej nuly, ktorá sa nachádza na tlačidle bez písmena, rozpozná zadávanie čísla a zobrazí len mená, ktoré majú danú kombináciu v telefónnom čísle. Ak sa také nenájde, jednoducho vytočíte zadanú číselnú kombináciu.

Zvonenie prichádzajúceho hovoru stíšite bočným tlačidlom na ovládanie hlasitosti. Odmietnutý hovor je považovaný za neprijatý a ste naň aj upozornení v hornom informačnom riadku. Počas hovoru môžete tento podržať, aktivovať hlasné handsfree, vstúpiť do menu, napísať si poznámku k hovoru aj s číslom druhej strany. Záznam telefonátu je možný len po vstupe do poznámok, aktivácii riadka pre nahrávanie a spustenia záznamu.

Práca so správami je veľmi vydarená. Upozornenie na prijaté e-maily či SMS/MMS je plné prispôsobiteľné. Rád používam tlačidlo správy pre vstup do základného menu, v ktorom vidím počet neprečítaných SMS/MMS a e-mailov. Čítanie správ na veľkom displeji je veľmi pohodlné, rovnako aj práca so správami. Ich rýchle písanie zabezpečí hardvérová QWERTY klávesnica, ktorá je pohodlnejšia než v Samsungu i600, aj keď stále nedosahuje kvalít klávesnice Nokie E61. Editory SMS aj MMS sú jednoduché, ale inak im nič nechýba. Písanie textov s diakritikou si vyžaduje stláčanie tlačidla pre diakritiku vždy za napísaným znakom, trebárs a-á. Verím, že sa to dá naučiť, ale na Nokii E61i sa mi s diakritikou píše podstatne lepšie.

E-mailový editor som využíval do sýtosti, prakticky denne a s obľubou. Na mail som bol upozornený samostatnou melódiou, nechýba ani pravidelná kontrola (5 min. až 24 hodín). Moja i780-ka sťahovala správy staré 0 až 3 dni a vždy prvých 5 kB. Vždy som teda stlačil špeciálne tlačidlo s obálkou, vstúpil do e-mailového konta a listoval novými i starými správami. Tvorba nového mailu je otázkou pár sekúnd, napíšete text s automatickým podpisom, pridáte kontakt a odošlete....oproti Windows Mobile 5.0 sa v šestke odošle ihneď, stačí to nastaviť v možnostiach danej schránky. Na prácu s textovými správami je Samsung i780 dokonalý, ani s prílohami nebude problém. A dokáže ich aj ukladať.

Konektivita Samsungu i780 je na veľmi vysokej úrovni. Využíval som GPRS, EDGE, UMTS aj HSDPA, doma som sa ku sieti pripájal cez Wi-Fi. Po nainštalovaní príslušnej aplikácie môžete dokonca telefonovať cez internet, zadarmo alebo nízke poplatky. Napríklad so Skype 2.2 pre Windows Mobile. Pripojenie káblom ku PC si vyžaduje použitie špeciálneho USB kábla, miniUSB ani microUSB na i780 nehľadajte. Aplikácia Internet sharing umožňuje pripojiť PC ku mobilnému internetu cez Bluetooth alebo kábel bez inštalácie ovládačov. Je však nutné mať v PC nainštalovaný ActiveSync.

EXTRA mínus: chýba microUSB alebo miniUSB.

 

EXTRA plus: celkové možnosti konektivity i780.


Pre prezeranie internetových stránok je k dispozícii Internet Explorer alebo pripravený prehliadač Opera 8.65. Ja som si samozrejme okamžite nainštaloval aj Java aplikáciu Opera Mini, ktorá je podľa mňa oproti týmto dvom podstatne rýchlejšia a vydarenejšia. Možnosti zabudovaných internetových prehliadačov sú síce široké, ale zobrazovanie stránok mi veľmi nesedelo. Keby bola v i780 pripravená Opera 9.5, môj názor na zabudovaný internetový prehliadač by bol úplne iný.

Samsung i780 ponúka niekoľko budíkov s podrobným nastavením času, tónu, opakovania, odloženia (1 - 10 min.). Budík Wake up alarm je primárne určený na ranné budenie, pričom pre každý deň v týždni si určíte iný čas budenia.

Kalendár s prepojením na domácu obrazovku je pýchou telefónov s Windows Mobile. Týždenný aj mesačný náhľad je veľmi vydarený. Nová pripomienka obsahuje množstvo položiek aj poznámku. Chýba každodenné opakovanie udalosti v kalendári (lieky a pod.), ale zase je k dispozícii niekoľko alarmov, ktoré sú na takéto pripomínanie ešte vhodnejšie. Pripomínanie udalosti v kalendári je presne podľa mojich predstáv. Párkrát upozorní na blížiacu sa udalosť krátkym neotravným tónom, potom ostane na displeji informácia o udalosti, ktorú nezrušíte ani červeným tlačidlom. Ale môžete ju odložiť o 5 minút až hodinu, ako si zvolíte v možnostiach danej pripomienky po jej pripomenutí.

Ďalšie funkcie:
Hry - Solitaire a moje obľúbené Bubble Breaker,
ActiveSync - synchronizácia s PC,
Bluetooth FTP - prístup mobilu do súborov iných zariadení cez Bluetooth,
kalkulačka - jednoduchá, ale veľmi dobre ovládateľná prstami,
File Explorer - správca súborov v telefóne aj na karte (odporúčam doplniť Total Commanderom)
poznámky - hlasové poznámky alebo texty, ktoré môžete odoslať ako správu alebo cez Bluetooth vo formáte pwi,
Photo slides - prezeranie obrázkov v prezentácii,
search - vyhľadávanie textu alebo reťazca v kalendári, kontaktoch, dokumentoch, správach...
smart converter - premena jednotiek
task manager - správca spustených aplikácií, ktorého som si priradil tlačidlu GPS.
SIM toolkit.

Výdrž telefónu na jedno nabitie veľmi závisí od nastaveného jasu displeja a používania. Keď i780 nepoužívate, vydrží na príjme aj s kontrolou e-mailov niekoľko dní. Najväčším spotrebičom energie je teda jednoznačne displej.

Cena:

asi 16-17 tisíc korún                        

Obrázok Obrázok

 Náš názor na tento mobilný telefón je veľmi kladný i keď slabší fotoaparát a horšia viditeľnosť displeja na slnku či to že nemá rádio u niekoho dokážu urobiť veľa.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.